/ by admin / Inne / No Comments

Kto kupuje odzież roboczą

Zgodnie z kodeksem pracy ubranie robocze powinno być dostarczone przez pracodawcę wszystkim tym pracownikom, których prywatne ubranie mogłoby się zmarnować w trakcie wykonywania pracy. Zarówno za ubranie, jak i buty robocze płaci pracodawca i powinien jej wymieniać pracownikowi za każdym razem, gdy się zużyje. Zasadniczo ubranie robocze otrzymują pracownicy fabryk i wszyscy ci, którzy wykonują obowiązki fizycznie.

Pracownicy, którzy pracują w biurach nie otrzymują specjalnej odzieży. Pracodawca za to może ująć w regulaminie pracy, w jaki sposób powinno się ubierać się do pracy. Może zastosować zapis, że powinien być to strój elegancki i pracownicy muszą się do tego zaimplementować. W niektórych wypadkach pracodawca zapewnioraz pracownikom kaski robocze. Te potrzebne są wtedy, gdy pracownik pracuje na wysokościach lub w pobliżu pracują dźwigi, z których może coś spaść. W praktyce wszyscy pracownicy na budowach muszą nosić kaski. Pracodawca, a właściwie bezpośredni przełożony, nie może dopuścić do pracy pracownika, który odmówi założenia ubrania roboczego. Pracownik nie otrzymuje wówczas wynagrodzenia i nieobecność może być potraktowana jako nieusprawiedliwiona. Pracodawca powinien zagwarantować też pranie i czyszczenie chemiczne ubrania roboczego. O ile na terenie zakładu nie ma pralni i pracownicy zabierają ubrania do wyprania do domu, pracodawca musi im dodatkowo zapłacić tzw. ekwiwalent za pranie. Zwykle nie są to spore kwoty i nie przekraczają 50 zł miesięcznie, ale pracodawca jest zobowiązany do wypłacania ekwiwalentu.

Zobacz również: ubranie robocze.

Ile blogów, tyle przydatnych informacji. Inne ciekawostki i przydatne informacje są interesujące dla młodej mamy, innych potrzebuje imprezująca nastolatka, jeszcze innych szuka handlowiec sprzedający towary lub usługi. Blog z przydatnymi informacjami bawi i pomaga zarabiać - zależnie od potrzeb. 

Ostatnie wpisy

Najnowsze komentarze