/ by admin / Inne / No Comments

Wyzwalaj spokój

Mandala to wzór, który rozprzestrzenił się w mgnieniu oka na całym świecie. Współcześnie to bardzo rozpoznawalny motyw połączony niekoniecznie z wyznaniem religijnym.

Dzisiaj prawie każdy jest w stanie nazwać ten symbol, gdyż kilka ludzi tatuuje go sobie na ciele bez większej edukacji na jego temat. Ale czy chociaż połowa z nich wie skąd wywodzi się mandala i jakie posiada znaczenie?
Mandala buddyjska to motyw artystyczny bardzo mocno zagnieżdżony w buddyzmie tantrycznym. Jego tworzenie, a następnie niszczenie jest formą medytacji (są w trakcie niej tworzone i wykorzystywane) i ma bardzo duże znaczenie religijne. Dlatego mandale tworzone z piasku są celowo wysypywane do rzeki, by rozsiać pozytywną energię, która z niej płynie (buddyzm tybetański). Malowane mandale buddyjskie są trwałestabilne i nieustannie wykorzystywane w trakcie modlitw. Mandala jest diagramem, który przedstawia chaos, przebierający harmonijną postać.Najprościej mówiąc, jest to pokazanie Wszechświata. Mentalna wyprawę poprzez mandale buddyjską jest wędrówką przez kosmos do istoty rzeczywistości. Ukończone dzieło jest punktem zbiorczym dla sił wszechświata , a ponadto miejscem dla bóstw. Jaką formę posiada mandala buddyjska? To połączenie regularnych figur geometrycznych- koła (symbol nieba, sfery sacrum, nieskończoności) i kwadratu (symbol świata ziemskiego i człowieka). Początkiem i końcem symbolu jest punkt centralny, łączący obie figury. Można wyróżnić na przykład mandale oczyszczające albo wzmacniające dane cechy, obszar życia człowieka.
Polecana strona: mandale rodzaje.

Ile blogów, tyle przydatnych informacji. Inne ciekawostki i przydatne informacje są interesujące dla młodej mamy, innych potrzebuje imprezująca nastolatka, jeszcze innych szuka handlowiec sprzedający towary lub usługi. Blog z przydatnymi informacjami bawi i pomaga zarabiać - zależnie od potrzeb. 

Ostatnie wpisy

Najnowsze komentarze