Łańcuch śniegowy – kiedy staje się obowiązkowym elementem wyposażenia samochodu?
Wielu kierowców dba o to, aby wyposażenie ich aut było jak najbardziej całe. Bardzo wielu z nich nie interesuje się jednak zbytnio produktami, jakimi są łańcuchy na koła, uważając, że wyposażenie takie nie będzie im potrzebne. Tymczasem okazuje się, że łańcuch na koła to bardzo ważny element wyposażenia, a w pewnych sytuacjach może okazać się on dosłownie obowiązkowy, w szczególności wtedy, gdy jeździ się drogami posiadającymi oznaczenie mówiące o konieczności stosowania na nich takich łańcuchów.
Łańcuchy na kołach służą bezpieczniej jeździe zimą, kiedy to drogi są bardzo mocno zaśnieżone i oblodzone. Obowiązek ich posiadania w Polsce tyczy się głównie dróg znajdujących się w górach.
Wielu kierowców, którzy kupują je 1-szy raz, zastanawia się nie tylko nad tym, jak założyć łańcuch na koła, ale również nad tym, na ilu kołach powinien się on znajdować. To, ile łańcuchów się zastosuje, uzależniony jest od napędu samochodu. W samochodach z napędem na cztery koła łańcuchy śniegowe zakłada się na wszystkie koła, a w sytuacji aut z napędem na dwa koła, zakłada się je tylko na te przednie.
Łańcuchy samochodowe wykonane mogą być z różnorakich materiałów. Najpopularniejsze są te metalowe, które zrealizowane są z bardzo trwałych stopów metalu. Dostępne są również plastikowe opaski antypoślizgowe na koła i tekstylne łańcuchy samochodowe.
Bez względu na to, jaki typ produktu się wybierze, trzeba znać model samochodu i rozmiar opon, mając również na uwadze to, że w niektórych modelach aut producenci zabraniają stosowania takiego rozwiązania. Dlatego przygotowując zakup auta, który ma służyć do jazdy po ośnieżonych drogach, warto od razu sprawdzić, czy założenie łańcuchów na koła będzie w ogóle możliwe.
Źródło informacji: jak założyć łańcuch na koła.